sideBar

Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş yada Kayıt.    Kayıp Parola?

OPC (Open process control) Hakkında
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Alta gitSayfa: 1
BAŞLIK: OPC (Open process control) Hakkında
OPC (Open process control) Hakkında 5 Yıl, 1 Ay önce Karma: 0
opc hakkında bilgiye ihtiyacım var.Gerçek zaman bir networkte bilgisayardan erişim ve kontrol etme nasıl olur.Ayrıca profibus profinet ile ilgilide bilgiye ihtiyacım var.
Bu konuda bilgisi olan en azından opc nedir bilen varsa yardımını bekliyoorum.Teşekkürler.
hilass
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph
Sitede Değil
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:OPC (Open process control) Hakkında 5 Yıl, 1 Ay önce Karma: 1
Salih Bey;
OPC genel olarak bilgisayar ile otomasyon sisteminin haberleşmesini sağlayan yazılımlardır.

Programlama yazılımları ile (c,visual basic,delphi vb)opc servera bağlantı sağlar ve istenilen işlemleri bilgisayar üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Örnek olarak piyasada kaliteli olarak adlandırılan (ben kullanmadım) KEPWARE OPC server sistesi www.kepware.com/ 'dir.Genel bilgi için bu adrese göz atabilirsiniz.

Scada sistemleri ile de otomasyon sisteminizi kontrol edebilirsiniz.Burada her firma kendi kontrol ünitelerini desteklesede kısıtlı sayıda diğer markalarlada haberleşmeleri mümkündür(cimon scada, wincc, Vijeo Citect vb.)

Bununla beraber kendi içinde birçok markanın driverını içeren scada sistemleride vardır.
örnek olarak winlog scada sistemini verebiliriz.

Eğer istediğiniz belirli bir markada sistemle bilgisayar haberleşmesi ise scada sizin için yeterlidir.

Ama kendi yazılımınızı üretmek ve firmalara bağımlı kalmamak istiyorsanız OPC server edinerek programlama bilginizle istediğiniz özellikte sistemleri oluşturabilirsiniz.

İstediğiniz uygulama hakkında daha detaylı bilgi verirseniz size yardımcı olmaya çalışacağım.

Saygılarımla
ORHAN TARIKCI
tarikcimuhendislik
scada-plc.com online otomasyon eğitim portalı
Yönetici
Gönderiler: 31
graph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Cinsiyet: Bay info@scada-plc.com Konum: Denizli Doğum günü: 18/03
Artık yer ve mekan sorunu olmadan otomasyon eğitimi almanız için biz buradayız...

Cvp:OPC (Open process control) Hakkında 5 Yıl, 1 Ay önce Karma: 0
orhan bey..
benim bitirme aldığım bi okul projem var.Henuz detaylanmadı fakat öncelikli olarak hocam benden opc ve profinet hakkında bilgi edinmemmi konuyu daha iyi anlamamı istedi ve bu hafta benim rapor sunmam gerek.Asıl işimize gelince okulumuzda bir gerçek zamnalı ağ laboratuvarı var.simens plc touchscreen yani akla gelicek bir çok şey.Hatta camera kablosuzz ...vede bu sistem bilgidayarla haberleştirecem vede bilgidayrdan artık hoca hangi işi isticek onu daha bilmiyom fakat yazılım isticek.Ama hem mimariyi hemde bu opc nin ne olduğunu nasıl olduğunu haberleşme nasıl olur.Profibus profinet nedir.Step7 nedir.Örneğin c#ile yazılım gerçekleşebilirmi.bunları genel olark bi kavramam ve çğrenmem lazım ki daha sonra projemin detaylarına inmemin gerektiğini söledi.
Eğer detaylandıırsak biraz cok yardımcı olursunuz.Şimdiden teşekkür ederim.
hilass
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph
Sitede Değil

Cvp:OPC (Open process control) Hakkında 5 Yıl, 1 Ay önce Karma: 1
Salih bey;
Daha önce verdiğim opc serverdan farklı olarak profinet yapısını kullanan bir opc server daha önereyim : www.matrikonopc.com/index.aspx
Bu linkten ürün hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.Fakat opc server fiyatlarının çok düşük olmadığını bilmenizi isterim.

Mantık olarak bir haberleşme yapısı seçip o haberleşme yapısına uygun opc server edinmeli ve programlama bilginiz ile kendi arayüzünüzü tasarlamalısınız.

En basit olarak s7-200 e PPI kablo ile bağlanarak PC AXCESS programı yardımı ile opc işlemlerini kavramaya başalayabilirsiniz.Bu program ile beraber gelen dosyalar ile s7-200 plc den verileri visual basic ve excel den okuyabilir ve yazabilirsiniz.

Siemens profinet bilgi edinme adresi :
www.automation.siemens.com/profinet/html...dukte/opc_server.htm

Saygılarımla
ORHAN TARIKCI
tarikcimuhendislik
scada-plc.com online otomasyon eğitim portalı
Yönetici
Gönderiler: 31
graph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Cinsiyet: Bay info@scada-plc.com Konum: Denizli Doğum günü: 18/03
Artık yer ve mekan sorunu olmadan otomasyon eğitimi almanız için biz buradayız...

Cvp:OPC (Open process control) Hakkında 4 Yıl, 5 Ay önce Karma: 0
merhaba,

bu konu açılalı çok uzun süre olmuş ama, bende bu gün itibariyle s7200 ve pcyi haberleştirmek istiyorum. normalde rs232 üzerinden haberleşilebilir. ama bu dataların çok fazla olması sebebiyle uzun olacaktır. bu yüzden opc kullanmayı düşündüm. vb6.0 için kullanışlı ve free bir opc yazılımı ve örneği varmı elinizde acaba?
Sağlam
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Sitede Değil

Üste gitSayfa: 1

_

joomla statistics

VIP Kategoriler